Kanada’da Lise Okumak

Yurtdışı Lise Eğitimi için Kanada’da Lise Okumak

Şunu söylemekte fayda var; Kanada’da Lise Okumak veya Kanada Lise Diploması sahibi olmak, burs alma ve Dünyanın pek çok ülkesine ve Kanada üniversitelerine doğrudan geçiş imkânı sağlıyor! 

PISA ölçülerine göre Kanada liselerinde verilen eğitim son derece kalitelidir. Kanada’da Lise Okumak Güvenilir olması, kaliteli eğitim ve sunulan dil avantajı ile uluslararası öğrencilerin gözdesi haline gelmiştir. Kanada eğitime verdiği önem, Uluslararası eğitimli insanlara verdiği imkanlar ile Dünyada eğitim yönü ile en yüksek nüfusuna sahip ülke haline gelmiştir. Bu ülkede Fransızca ya da İngilizce eğitim alma şansının olduğunu biliyor muydun? Montreal, Kanada’nın en büyük şehirlerinden birisidir. Aynı zamanda Paris’ten sonra dünyada Fransızca konuşulan en büyük ikinci şehirdir. Bu yüzden Kanada’da Lise Okumak, sadece yurtdışında İngilizce eğitim almak isteyen öğrencilerin değil aynı zamanda yurtdışında Fransızca eğitim almak isteyen öğrencilerinde gözdesidir.  

Kanada, yüzölçümü olarak Rusya’dan sonra dünyanın en büyük ülkesidir. Kanada’nın üç adası Dünyanın en büyük on adası içinde bulunur. 3 milyondan fazla göl vardır. Dünyadaki tüm göllerin %60’ı Kanada’dır. Ülkenin batı kısmı outdoor sporları sevenler insanlar için idealdir. Kanada’nın simgeleri şunlardır: Buzul Çağı’nda oluşan Niagara Şelaleleri. 1608 yılında kurulan 18. ve 19. yy’dan kalma şatoların bulunduğu Quebec City’nin eski şehri.

Kanada’da sporsever gençlerin ilgisini çeken ülkelerden biridir. Kanada’da spor inşalar için önde gelen aktivitelerden biridir. Hokey ve buz hokeyi Kanada’nın milli sporları olup çok büyük kitleler tarafından takip edilirler. Kanada’da Lise Okumak  ve Kanada’da lise eğitimi almak isteyenler için farklı bir yoldur. Belki de Kanada da lise eğitimi almak için Kanada’ya gitme, yepyeni spor dallarıyla tanışmanın ve hatta oyuncusu olmanın zamanı olabilir.

Üniversiteye Kanada Lise Eğitimi ve IB ve AP programlarıyla hazırlan

Yurtdışı Lise Eğitimi için Tercihiniz Kanada’da Lise Okumak ise bu yazıyı okuyun. Dünyanın en iyi Lise eğitim sistemlerinden birine sahip olan Kanada özel liseleri ve Kanada devlet liseleri uluslararası öğrencilere de kucak açar. Kanada Lise eğitimi uluslararası akademik ortaklık programlarını ve bilgi alışverişini destekleyen yapıdadır. Kanada’da özel liseler ve eyalet liselerinde IB (International Baccalaurate) ve AP (Advanced Placement) dersleri verilir. Bu dersleri sistemli olarak alan öğrenciler yalnızca Kanada üniversitelerine hazırlık değil, tüm dünyadaki en iyi üniversitelere hazırlık yapmış oluyorlar. Kanada’da burslu lise eğitimi yada Kanada’ya gitmeden online Kanada Lise diploması alma konusunda danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Kanada’da Lise Okumak  için bizimle iletişim kurduğunuzda burs oranları ve Kanada’da burslu eğitim şartları ile ilgili bilgilendirme alabilirsiniz. 

 Kanada’da Lise Eğitimi İçin Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Kanada’da Lise Okumak Kanada’da lise eğitim sistemine dahil olan Uluslararası öğrenciler, aile yanında konaklama yapabildikleri gibi Kanada’da yatılı eğitim ile de kendileri için en uygun seçenekle eğitimlerine devam edebilirler. Okulların sunmuş olduğu aile yanı konaklamalar, öğrencilerin kendi ailelerinden uzakta yaşamış oldukları zorlukları minimuma indirmekte ve onlara güç vermektedir. Her ay belirli denetimlerden geçen aileler, yanında kalan öğrencilerin yemek ihtiyaçlarını karşılamakta, onlara Kanada kültürünü yaşatmakta ve düzenli olarak İngilizce pratik yapmalarını sağlamaktadır. Farklı olarak dileyen öğrenciler ise kampüs ortamında okulların anlaşmalı olduğu yurtlarda yaşıtları ve arkadaşlarıyla birlikte kalabilirler. Böylelikle diğer öğrencilerin kültürlerini tanıyabilir ve sosyal anlamda kendilerini geliştirebilirler.

Diğer yazımızı okuyun  Kanada'da Lise Okumanın Avantajları

Kanada’nın Yurtdışı Lise Eğitimi yanında gelişmiş sağlık sistemi, demokrasi ve insan haklarının gelişkinliği, güvenlik yapısının sağlamlığından dolayı suç oranları düşüktür. Bu nedenle Yurtdışı Lise Eğitimialmak için Kanada liselerini tercih edenler için yüksek bir yaşam standardı sunarken, uluslararası öğrenciler için de ideal bir eğitim destinasyonu olma özelliği taşır. Yurtdışı Lise Eğitimi için Kanada’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilere karşı Kanada vatandaşları son derece hoşgörülü, misafirperver ve sıcakkanlıdır. Kanada’da lise okumak Yurtdışı Lise Eğitimi düşünüldüğünde birçok ülkeye göre büyük avantajlara sahiptir. 

Kanada’da lise okuma fiyatları ve yine Kanada’da lise okumak için neler gerektiğini Kanada öğrenci değişim programı (Lise) konusunda uzman danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz. Kanada’da lise eğitim sistemi hakkında tüm merak ettiklerinizi arayın anlatalım, sorun söyleyelim.

Kanada lise eğitim ücretleri

Kanada devlet liseleri ve Kanada özel liseler 1 yıllık lise eğitim ve konaklama ücreti 23binCA$ – 35binCA$ arasında değişmektedir. Kanada doları Amerikan dolarına göre daha düşük olduğu için  yurt dışında lise eğitim ücretleri karşılaştırılmasında Yurtdışında Lise okumak için Kanada lise eğitim ücretleri çok uygundur. Bunun nedenlerinden biri konaklamadır.  Kanada‘da 18 yaş altı öğrencilere sadece aile yanı konaklama verilir. Aileler  okullar tarafından değil devlet tarafından seçilmiş seçkin ailelerdir.

Kanada’da Lise Okuma Şartları

Çocuğunuzun Yurtdışında Lise okumak için Kanada lise eğitimi kayıt işlemleri yapabilmemiz için şartlar vardır. Bu şartlardan biri de ders notlarının minimumda 65 olması zorunluluğudur.

Kanada’da Eğitim başlangıç tarihi Ağustos ayıdır. Yurtdışında Lise okumak için Kanada lise eğitim kayıt işlemlerinizi en geç her ayın Şubat-Mart aylarında başlatmanız zorunludur.

Dilerseniz yarım dönem arasında da Kanada’da lise eğitimi ne başlayabilirsiniz. Yarı dönem eğitim yılı Ocak ayında başlaR. Bu nedenle Türkiye’ de ki eğitim dönemi ile çakışır. Bu nedenle Yurtdışı Lise Eğitimi için Kanada Lise eğitimi başlangıç tarihi olarak Semester/Ağustos ayını seçmeniz daha uygundur.

Kanada’da Lise eğitimleri özel kolejler ve eyalet liselerinde verilir. Kanada’ da lise okumaya giden öğrenciler zaten Türkiye’de Lise okuyan öğrencilerdir. Öğrenciler Yurt dışında Lise okumak için Kanada lise eğitim ücretleri için miminum 30binTL – 50binTL zaten yıllık eğitim için ödeme yapan bir aile profili ile karşılaşmaktayız. Bu ücret ile Kanada’ya gitmeden online eğitim ile Kanada Lise Diploması sağlıyoruz.

Siz, Yurtdışı Lise Eğitimi için liselerin maliyetlerinin uygun oluşu nedeniyle hiç zorlanmadan, çocuklarınızın Dünyada istediği üniversiteye giriş hakkına sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun Kanada lise eğitimi ile Kanada Lise Diploması üstün kalitesi nedeni ile çocuklarının dünya sıralamasında ilk 500′e giren üniversitelere rahatlıkla kabul edilme şansını artırabilirsiniz.

Üstelik  Kanada Liselerine çocuğunuzun son yılında, yani 12. sınıfta iken dahi kaydını yapabiliyoruz. Sadece 7 online ders alarak  online Kanada lise diploması alıp mezun olması da mümkün. Bu konuda Türkiye’ de aldığı ders içerikleri inceleniyor. Tahmin ettiğiniz gibi Türkçe, Tarih, İngilizce derslerinin Kanada eğitim sisteminde geçerliliği yoktur. Bu derslerin yerine Kanada müfredatına uygun dersler veriyoruz.  Bunun için yapmanız gereken tek şey anne ve babaların bizimle iletişime geçmeleridir. Görüşmeler online veya telefonda yapılmamaktadır.

Diğer yazımızı okuyun  Kanada Diplomasının Avantajları

Yurtdışı Lise Eğitimi için Kanada’da  Lise eğitimi alarak mezun olan çocuğunuzun kolaylıkla kabul edilebileceği Üniversiteler şöyledir.

KANADA ÜNİVERSİTELERİ DÜNYA SIRALAMALARI: 

 • British ColombiaÜnviersitesi (40. sırada),
 • Waterloo Üniversitesi (153. sırada),
 • McGill Üniversitesi (58. sırada),
 • McMaster Üniversitesi (92. sırada),
 • Alberta Üniversitesi (101. sırada),
 • Laval Üniversitesi (202. sırada),
 • Montreal Üniversitesi (102. sırada),
 • SimonFraser Üniversitesi (204.sırada),
 • Dalhouise Üniversitesi (201. sırada),
 • Queen’s Üniversitesi (203.sırada),
 • Calgary Üniversitesi (205. sırada).
AMERİKA ÜNİVERSİTELERİ DÜNYA SIRALAMASI : 
 • Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi,
 • UC Berkeley, MIT, Cambridge Üniversitesi,
 • Caltech-California Institute of Technology,  
 • Colombia Üniversitesi, University of Chicago,
İNGİLTERE ÜNİVERSİTELERİ DÜNYA SIRALAMASI : 
 • Cambridge Üniversitesi(5. sırada),
 • Oxford Üniversitesi(10. sırada),
 • University of CollegeLondon (21. sırada),
 • TheImperialCollege of Science, TechnologyandMedicine (24. sırada),
 • Manchester Üniversitesi(41. sırada)

Yurtdışı Lise Eğitimi almak isteyenlerden Kanada’da  Lise Eğitimi için başvuru şartları şunlardır:

Kanada’ da lise okumak için  hazırlamanız gereken kayıt evrakları:

Öğrenci henüz Türkiye’de mezun olmamış ise önceki eğitim kurumundan alınmış ders ve not dökümleri,

 • Pasaport
 • Öğrenci mezun olmuş ise mezuniyet belgesi veya diploması,
 • Lise okuyorsa ders notlarını gösteren transkriptleri
 • Bu evrakların Noter onaylı İngilizce tercümeleri,
 • Anne ve babadan alınacak İngilizce Muvafakatname
 • Öğrencinin İngilizce dil seviyesini gösteren resmi belge (TOEFL / IELTS/CAMBRIDGE sınav skoru).
 • İngilizce yeterliliğini belgeleyemeyen öğrencilere ücret karşılığında ek hazırlık kursu verilmektedir.

Kanada Lise eğitimlerine Ağustos  ve Ocak aylarında başlar. Başvuru işlemlerini en geç 6 ay öncesinden (Mart) başlatmamız gerekmektedir. 7 Dersi 2 aylık dönenlerde alabilirsiniz. Katılımcılar 11. ve 12. sınıftan itibaren çift diploma programına katılabilmektedirler. Çift diploma programı 2020 yılı için 15900 Dolardır.

Kanada’da yüzyüze eğitim görmek istiyorsanız aşağıyı okuyabilirsiniz.

Kanada’ da Lise Eğitimi alabilmek için geçerli şartlar nelerdir?

Her başvuru kendi içerisinde ayrıcalıklı özelliklere sahiptir.

Kanada lise eğitimi ücretleri: 

Kanada sosyal bir devlet olduğu için Kanada devlet liselerindeki  eğitimini ücretsiz olduğunu düşünenler var. Kanada’da lise okumak ücretli. Kanada lise eğitimi ücretleri yıllık 25binCA$‘dan başlamaktadır. Kanada lise eğitimi ücretleri içine aile yanı konaklama ücrete dahildir. Eğitim 4 sene sürelidir. Kanada’da lise okumak isteyen kişi Kısaca yıllık minimumda 25 bin CA$ maksimumda 35 bin CA$ gideri olacak şekilde bir bütçeye sahip olmalı.

Net ve özet olarak Kanada’da lise okumak, Kanada devlet liseleri veya Kanada özel liselerde eğitim alabilmek için minimumda yıllık 25binCA%%EDITORCONTENT%%nbsp; bütçeniz olmalıdır.

Kanada’da lise okumak

Kanada’da lise okumak zaman olarak Türkiye gibi 4 yıl sürmektedir. Ancak müfredat ve eğitim kalitesinin yüksekliği, üniversiteye hazırlama yönü ile müthiştir. Üniversitede eğitim almak isteyen öğrenciyi liseden itibaren hazırlar. Ders programı üniversiteye ve öğrencinin hedefleri doğrultusunda oluşturulur. Bu nedenle Kanada’da lise okumak öğrencileri akademik anlamda öne geçirmektedir. Kanada’da lise eğitimi almanın avantajlarını daha detaylı incelemek için Kanada’da Lise Eğitiminin Avantajları yazımıza göz atabilirsiniz.

Üniversite sınav stresinden kurtulup yurtdışında eğitiminize devam etmek mi istiyorsun? Yapacağınız üniversite başvurularında lise diplomanızın YÖK’de dahil tüm dünya tarafından tanınıyor olmasını mı istiyorsun? Öyleyse, Kanada’da lise okumak en iyi seçeneğiniz olacaktır. 

Diğer yazımızı okuyun  Uluslararası Üniversitelere Girişte Engelleri Aşın

Kanada’da Lise Çeşitleri Nelerdir? Özel okul mu yoksa Devlet okulu mu tercih etmeliyim?

Kanada’da lise okumak istiyorsan Kanada’da alabileceğiniz 2 farklı lise türü vardır. Devlet okulları ve özel okullar. Kanada’da lise okumak isteyen öğrenciler Devlet okullarına eğitim başvurularını her bir şehirde bulunan ve Board olarak adlandırılan kurumlara yaparlar.  Kanada’da lise okumak için başvuranlar, başarı durumlarına göre kurumun bağlı olduğu liselere gitme hakkına sahiptirler. Özel liselerde durum farklıdır. Kanada’da lise okumak için seçeceğiniz okula direk başvurunuzu yaparsınız ve okulun kontenjanı doğrultusunda kabul edilirsiniz. Kanada’da Devlet okullarının da özel okulların da Lise eğitim kalitesi eşit ve son derece yüksektir. Bu sebeple, Kanada’da lise eğitimi demek üniversiteye gelmeden ana diliniz gibi İngilizce konuşmak demektir. Ayrıca, Kanada’da lise okumak için gittiğinizde birçok farklı ulustan arkadaşlar edinirsiniz. Kanada Lise Eğitimi demek ilgi alanınıza göre katılabileceğiniz çeşit çeşit kişisel gelişim kulüplerine katılmak demektir. Böylece kendinizi tanıyabilir ve geleceğiniz hakkında doğru kararlar verebilirsiniz.

Kanada’da lise okumak ve Kanada Lise Bölümleri

Kanada’da lise eğitimi ülkemizden farklıdır. Kanada’da lise okumak, öğrencilerin üniversitede almak istedikleri eğitime göre değişiklik gösterir.  Kanada’da lise eğitimi modern derslerden oluşur. Kanada lise eğitimi ana başlıkların içerikleri genişletilerek öğrencilere ders olarak sunulur. Kanada lise eğitimi ile sunulan bu dersler, sosyal bilimler, sanat, fen bilimleri, sağlık ve spor gibi daha bir çokana başlıktan oluşur. Örneğin, fen bilimlerini seçmiş bir öğrenci, aslında üniversite bölümü seçmiştir. Bu nedenle kimya, biyoloji, fizik ve çevre bilimi gibi derslerden oluşan bir müfredat ile üniversiteye hazırlanır.  Böylelikle öğrencinin tercih etmiş olduğu bölümden üniversitede seçeceği bölüme göre çok daha fazla ders alması sağlanır. Öğrenci Kanada’da lise eğitimi ile uzmanlaşmaya daha erken yaşta başlanır. 

Kanada Lise Değişim Programı Hakkında

Kanada’da lise eğitimi almak için Kanada lise değişim programı soruyorsanız, şunu bilin Kanada lise değişim programı için güz ve bahar dönemi olarak iki başvuru dönemi vardır. Bahar dönemi başvuruları Eylül ayında başlar ve Aralık sonuna kadar devam eder. Kanada lise değişim programı Güz dönemi için ise başvurularınız yine Eylül ayından başlayarak yapabilirsiniz. Kanada lise değişim programı kontenjan durumuna göre Haziran sonuna kadar yapabilirsiniz.

Güz Dönemi

Bahar Dönemi

Başvuru Başlangıç

Başvuru Bitiş

Başvuru Başlangıç

Başvuru Bitiş

Eylül

Haziran 

Eylül

Aralık

Kanada’da Lise Ücretleri Ne Kadardır?

Kanada’da eğitim eyaletlere göre faklılık gösterir. Dolayısıyla Kanada’da lise ücretleri de eyaletlere göre değişiklik gösterir. Tercih edilecek eyalete göre Kanada’da Lise Ücretleri yıllık 13.000-15.000  CAD seviyesinden başlar ve üst sınır olarak yine tercih edilecek eyalete göre, 60.000 CAD seviyelerine kadar çıkar. Mesela, Kanada’da Lise Ücretleri British Columbia eyaleti için 24.000 ile 60.000 CAD arasındadır. Benzer şekilde Kanada’nın en kalabalık şehri olan Toronto’yu bünyesinde bulunduran Ontario eyaleti için Kanada’da Lise Ücretleri ise 20.000 ile 50.000 CAD arasındadır.