KANADA OSSD SÜRECİ HAKKINDA DETAYLAR

Dünya çapında en iyi lise müfredat sistemleri içinde ilk 5’te olan Kanada Ontorio Lise diploması (OSSD) uluslararası üniversitelere açılan kapınızdır.

ossd

Kanada Ontorio Lise diploması

ULUSLARARASI ONLİNE KANADA LİSESİ İLE OSSD DİPLOMA ALABİLİRSİNİZ

Kanada Diploması (OSSD), dünyanın en iyi 5 lise eğitim sisteminden biridir. Her 2 yılda bir Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) bir eğitim değerlendirme sistemi, dünyadaki ülkelerden gelen eğitim sistemlerini değerlendirir ve öğrencilerin akademik performansını belirler. OSSD’yi tamamlayan Ontario öğrencileri, matematik, fen ve İngilizce derslerinde sürekli olarak yüksek değerlendirme puanları alıyorlar. 

OSSD, Kanada dışındaki öğrencilere kolay ulaşabilen, dünya çapında tanınan bir Kanada diplomasıdır.

18saat

Zorunlu Ders

ZORUNLU DERSLER

•    English (4 ders, her sınıfta 1 ders)
•    Mathematics (3 ders, 11 ve 12. sınıfta 1 ders alınmalı)
•    Science (2 ders)
•    Canadian History (1 ders)
•    Canadian Geography (1 derst)
•    The Arts (1 ders)
•    Health and Physical Education (1 ders)
•    French as a Second Language (1 ders)
•    Career Studies (½ ders)
•    Civics (½ ders)

12saat

seçmeli Ders

Yukarıdaki derslere ek olarak aşağıdaki grupların her birinden bir ders alınması gerekir. Bu konuda size yardımcı olunacaktır.

SEÇMELİ DERSLER 

• Social Sciences, Humanities, 3rd Language, Canadian or World Studies.
• Health, Physical Education, Arts or Business
• Science or Technology

40saat

TOPLUM KATILIMI

40 SAAT TOPLUM KATILIMI

Her öğrencinin toplum yararına çalışan bir kurum ve ya kuruluşta en az 40 saat tamamlaması gerekir. Topluluk katılımı öğrencinin toplum katılımı farkındalığını artırır. Toplulum katılımı uygulaması sivil sorumluluklarını anlaşılmasını sağlar ve bu duyguyu geliştirir. Bu faaliyetler Lise dersleri tamamlanırken herhangi bir zamanda tamamlanabilir.

osslt

Lise sonrası yeterlik testi

LİSE SONRASI MEZUNİYET ŞARTI

Lise Yeterlilik Testi (OSSLT), 9.sınıfın sonuna kadar tüm konularda öğrencinin yeterliliğini ölçer. OSSD programına kayıtlı tüm öğrenciler OSSL testine genellikle Mart ayında girerler.

ÖĞRENCİ BELGELERİ

osR

ONTARİO ÖĞRENCİ DOSYASI

ONTORİO ÖĞRENCİ DOSYASI

Ontario Öğrenci kaydı (OSR) Ontario’da herhangi okulda okumak için başvurulduğunda ilk kayıt sonrasında oluşturulan öğrenci dosyasıdır. Bir öğrenci zaten bir OSR’ye sahipse, yetkililerimiz bu OSR’yi aktarmak için öğrencinin okuluyla birlikte çalışacaktır. Değilse, OSSD Programına kayıttan sonra tüm öğrenciler için bir OSR dosyası oluşturulacaktır. 

KARNE

ONTORİO Lise KARNESİ

KARNE 

Her öğrenci için Ders başına iki kez (vize, final)  bir Ontario Eğitim Bakanlığı karnesi verilecektir. Karne, öğrencinin Ontario okul numarası, notları, öğretmenlerinin yorumları ve öğrencinin öğrenme becerileri hakkındaki raporlarını içerir.

* Öğrenciler dersin ilk %50’sini tamamladıklarında vize karneleri düzenlenir.
* Final karnesi, öğrencinin final sınavını öğretmene teslim etmesinden onra 10 iş günü içinde verilir.
İşlem tamamlandığında final karnesi öğrenciye e-postayla gönderilecektir.

transkript

ONTORİO öğrenci transkripti

TRANSKRİP 

Ontario Öğrenci transkripti öğrencinin Ontario Liselerinde aldığı tüm derslerin kaydını veren belgedir. Başarılı yada başarısız olunan her ders alınan notlarla birlikte öğrenci transkriptinde görünür.

Öğrenciler, ev okullarına veya bir üniversiteye/üniversitelere gönderilmek üzere en fazla iki transkript talep edebilirler. Öğrenciler, gönderilmek üzere ikiden fazla basılı transkript isterlerse ücret ödeyerek istediklere yere gönderilmesini isteyebilirler.

ossd

ONTORİO lise diploması

ONTORİO LİSE DİPLOMASI 

Diploma almak için yukarıda belirtilen şartları sağlayan öğrencilere Ontario Eğitim Bakanlığı tarafından OSSD verilir. 

Derslerde %80 ve üzeri not ortalaması ile mezun olan öğrencilerin transkripleri Ontorio Eğitim Bakanlığına gönderilir. Diplomalar Ontorio Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenerek verilir.