Yurtdışında Lise okumak

YURTDIŞINDA LİSE OKUMAK VE ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ

Yurtdışında Lise Okumak mı istiyorsun? Kanada’da Lise Okumak mı istiyorsun?  Öyleyse Yurtdışı Lise Değişim Programı hakkında bilgi sahibi ol. Bu program Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı bir programdır. Bu program 14-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerine kendi liselerini okurken yurtdışında lise değişim öğrencisi olarak okuma imkânı verir. Yurtdışı Lise Değişim Programı ile Türk öğrenciler, yurtdışı lise değişim eğitimi amacıyla gittikleri başta Kanada olmak üzere diğer ülkelerin eğitim bakanlıklarından uluslararası öğrenci kabul etme yetkisine sahip olan seçkin liselerde eğitim alırlar. Yurtdışı Lise Değişim Programı ile Yurtdışında Lise Okumak isteyen Türk öğrenciler, Tercih ettikleri ülkedeki ana dili konuşan ailelerin yanında ya da öğrenci yurtlarında konaklamaktadırlar. Yurtdışı Lise Değişim Programı ile Türk öğrenciler, bu sayede yabancı dil seviyelerini geliştirip farklı kültürleri yakından tanırlar.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı yurtdışındaki lise eğitimi denk kabul eder. Yurtdışı Lise Değişim Programı ile Türk öğrenciler, döndüklerinde hiçbir yıl kaybı olmadan eğitimlerini tamamlayıp mezun olabilirler. Yurtdışı Lise Değişim Programı’na gidilen ülkeye göre kısa ya da uzun süreli (6 ay, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl) olarak da katılınabilmektedir. Kanada’da Lise Okumak için ve Yurtdışı Lise Değişim Programları ile ilgili bilgilere ilgili ülkenin sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

NİÇİN YURTDIŞINDA LİSE OKUMALISIN?

Türk öğrenciler Yurtdışı Lise Değişim programlarına katılmasının birçok amacı vardır. Bu amaçlar şunlar olabilir;

  • Yurtdışında lise değişim programına katılıp, İngilizce ya da tercih edilen ülkenin ana dilinde dil seviyesini geliştirmek
  • Uluslararası bir deneyime sahip olarak lise eğitimini Türkiye’de tamamlamak.
  • Lise son sınıfı yurtdışında tamamlayarak yabancı bir liseden mezun olmak ve ilgili ülkede üniversite okumak.
  • Farklı kültürlerden insanlarla birlikte kalarak vizyonunu geliştirmek, kişisel gelişimlerini tamamlamak, aynı atmosferde dil pratiğiyle harmanlamak.
  • Lise son sınıfı yurtdışında tamamlayarak yurtdışı üniversitelerde burslu eğitim alabilme adına avantajlı hale gelmek.
  • Türkiye’de lise eğitimini tamamlayıp, bir üniversiteye yerleştikten sonra, eğitime başlamadan 12 +1 adlı program ile üniversite öncesi uluslararası bir deneyim elde etmek.

Türk öğrencileri Yurtdışında Lise Eğitimi ile;

  • Çok iyi düzeyde İngilizce ya da tercih edilen ülkenin ana dilinin seviyesine sahip olma,
  • Tercih edilen ülkenin kültürü ve yaşam tarzını yakında tanıma,
  • Diğer değişim öğrencileri ile beraber eğitim alıp çok uluslu bir yapıyı görme,
  • Ailelerinden uzakta yaşayarak yurtdışı yaşam tarzına adapte olma, ve hayatları boyunca unutamayacakları eşsiz bir deneyimi elde etme fırsatına sahip olmaktadırlar!

20 yılı aşkın süredir devam eden Kanada lise değişim programı, Kanada’da Lise Okumak isteyen birçok öğrencinin geleceğine ışık tutmuştur. 15-18 yaş arası Yurtdışında Lise Okumak isteyen lise öğrencileri Bakanlık Programları ile liselerinin bir ya da birden fazla yılını Kanada’nın Eğitim  Bakanlığı tarafından önerilen gönüllü ailelerin yanında geçirmektedirler. Bu ailelerin tamamı; Kanada devleti tarafından seçilmektedir.  Yurtdışında Lise Okumak isteyen öğrencilerin Kanada’da bulundukları süre boyunca öğrencilerle ilgilenecek, oradaki velisi olacaktır.

Lise değişim programları dışında Kanada liseleri Yurtdışında Lise Okumak isteyen yada Kanada’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilere benzersiz program sunmaktadır. Özellikle sınavsız Kanada lise eğitimi programları sunmasından dolayı en iyi seçeneklerden birisidir. Kanada devlet liseleri veya özel liseler kayıtlarını öğrencilerin geçmiş başarılarına göre kabul etmektedir.

Kanada eğitim sistemi tüm dünya çapında kendini kanıtlamıştır. Öğrencilere Kanada lise aldıktan sonra eşsiz avantajlar sunulmaktadır. Özellikle Kanada’da üniversite okumak isteyen veya farklı üniversitelerin kabulünde kolaylıklar sağlamaktadır.

Kanada lise eğitimi almak isteyen Öğrenciler tüm Kanada’da eğitim programlarına katılım sağlayabilir. Kanada’da lise eğitimi için sıklıkla tercih edilen yerler Toronto, Vancouver, Ottawa ve Montreal şehirleridir. Yıllık 9000 CAD’dan başlayan fiyatlarla bu okulların eğitim programlarına kayıt olunabilir.

Kanada’da Lise Okumak için

Kanada’da Lise Okumak için dil önemli bir faktördür. Kanada lise eğitimi, için dil bilmek öğrencilerin eğitimlerindeki başarıları belirleyici olan faktörler arasında yer almaktadır. Öğrencilerin orta seviye üzerinde İngilizce bilgisine sahip olması Kanada’da Lise Okumak için için olmazsa olmazlardandır. Kanada lise eğitimi için dil bilmek hem oradaki eğitim yaşamında, hem de oradaki aile hayatına daha hızlı adapte olabilmesi için gereklidir.

YURTDIŞI LİSE EĞİTİMİ VE KONAKLAMA

Yurtdışı lise eğitimi ve Kanada’da Lise Okumak için dil bilmek kadar konaklama da bir diğer önemli detaydır. Konaklama alternatifi olarak yabancı aile yanı ve yurt tipi konaklama tercihleri vardır. Bunun yanında Yerleştirme yapılacak devlet/özel okul olma durumuyla alakalı veya her okulun program tipine göre zorunlu şart koşabildiği konaklamalar bulunur.

AİLE YANI TİPİ KONAKLAMA:

Aile yanı konaklama yurtdışında lise okumak ve Kanada’da Lise Okumak için en fazla tercih edilen konaklama tipidir. Yurtdışı lise değişimi esnasında öğrenciler, okulların genelde uzun yıllardır çalıştığı yerleri tercih ederler. Yurtdışında lise okumak isteyen öğrenciler konaklama konusunda deneyimli aileler tarafından konaklama hizmetlerini ücret karşılığında alabilmektedirler. yurtdışında lise okumak isteyen öğrencilerin ailelere dağıtılmaları genellikle okulları tarafından gerçekleşir. Bazı okullar yurtdışında lise okumak için isteyen öğrencilere yatılı yurt tipi konaklamaya izin vermez. Aile yanı konaklamayı zorunlu tutabilmektedir.

Ailelerin büyük bir kısmı, konaklama hizmetlerini maddi bir beklentisi yoktur. Bu aileler yurtdışında lise okumak için öğrencilere evlerine ve evdeki bireylerinin günlük hayatına farklılık katması amacıyla okullardan öğrenci talep etmektedirler. Bu sebeple bu ailelerin, yurtdışı lise eğitimi amacıyla gelmiş öğrencilerin dil ve kültürel değişimlerine oldukça fazla katkıda bulunur. Aileler, okullar tarafından “aile kültürü, evin hijyen koşulları, evin fiziki koşulları, ailenin daha önceki ev sahibi tecrübesi vb.” kriterlere göre seçilir. okulların bünyelerinde konaklama alternatifleri olarak Seçilmiş ailelerde konaklayacak yurtdışında lise okumak için gelen öğrencilerin en iyi ve güvenli hizmeti alabilmesi şartını sağlaması gerekir.

Kanada’da Lise Okumak için Yurtdışı lise eğitimi programını gerçekleştirecek öğrenci için konaklama için tercih edilecek olan ailelerde öğrenci ile yaşıt ya da yakın yaşlarda bir aile ferdi bulunuyor olması tercih edilir. Bu nedenle bu tip aile konaklamalarında öğrencilerin yabancı arkadaş edinme konusunda yaşamaları muhtemel dil öğrenme güçlüğünü oldukça az seviyeye indirgedikleri gözlemlenmiştir. Yurtdışında lise okumak isteyen öğrencilerin aile ile birlikte ortak kültürel faaliyetlerde bulunması ve sosyal etkinliklerine katılma şansları da olabilmektedir.

YATILI YURT TİPİ KONAKLAMA:

Yatılı okullara giden yurtdışı lise eğitimi almak ve Kanada’da Lise Okumak isteyen öğrenciler okulların kendi bünyesindeki yurtlarında kalmaktadırlar. Bu yurtların avantajı okulun kampüsü ile aynı yerde bulunmasıdır. yurtdışı lise eğitimi için giden öğrenciler 2,3 ya da 4 kişilik paylaşımlı odalarda kalırlar. Konaklanan odalarda yurtdışı lise eğitimi için gelen aynı ulustan öğrenciler olmamasına dikkat edilir. Öğrenciler bazen kendileri gibi fakat başka bir ülkeden gelen değişim öğrencileri ile bazen de o ülkenin yerel öğrencilerle de kaldıkları odayı paylaşabilirler. Bu konaklama ile öğrenciler birçok farklı ulustan arkadaş edinir. Yaşıtlarıyla hem sosyal olarak vakit geçirme hem de dil pratiği yapma imkanı sunar. Yatılı yurtta kalma tercihi daha önce hiç ailesinden ayrı kalmamış bir çok öğrenciye de bağımsız olabilme, sorumluluk alabilme gibi özellikle katar. Onları üniversite hayatına hazırlar.

Lise Son Sınıfı Yurtdışında Okumak;

Lise son sınıfı yurtdışında okuyan öğrenciler lise diploması alabilmektedirler. Bu uygulama en çok Amerika ve Kanada için geçerlidir. Bu sebeple özellikle üniversiteyi Amerika’da ve Kanada’da okumak isteyen öğrenciler Kanada Lisesi Diploması alarak TOEFL, SAT sınavlarına girmeden Kanada yada Herhangi bir ülkede üniversiteye başvurabilirler. Böylelikle öğrencilerimiz üniversite ve burs başvurularında ciddi bir avantaj sağlamaktadırlar.